Интегрированный урок на тему :"Литературная Британия".Зюзина О.В.,Преображенская Н.А.Лицей №55 г.Пенза 20.11.15

 

Авторы: Зюзина Ольга Валентиновна,Преображенская Наталья Александровна

 

Место работы: МБОУ «Лицей №55» г.Пензы

 

 

аннотация

Данный урок разработан с учетом того, что учащиеся уже владеют некоторыми лексическими единицами по теме "Reading". Учащимся предлагается познакомиться с творчеством русских писателей и поэтов, их биографией. Учителям предлагается применить ИКТ на уроке – презентацию, содержащую информации по теме. Наличие наглядного материала оказывает значительное влияние на усвоение материала и заинтересованность в изучении. Данный урок может быть представлен в качестве интегрированного: английский язык + литература. В качестве домашнего задания можно предложить учащимся подготовить доклад о жизни и творчестве поэта или писателя.

Topic:“Literary Britain. Famous Russian Writers”

Grammar: Present Perfect, Past Simple, Passive Voice.

Цель:Совершенствование навыков говорения по теме.

Задачи:1. Активизировать навыки аудирования, монологической и диалогической речи по теме;

2. Осуществлять речевые продуктивные действия;

3. Обеспечить активную деятельность каждого ученика в течение всего урока.

Оборудование:раздаточный материал, проектор, слайд-презентация, магнитофон, кассета, карта Британии.

 

Ход урока


Teacher

Pupil


       I.                        Организационный момент:


Приветствие:

-         Good morning! I’m glad to see you!

Take your places.

 

-         Good morning!


 

    II.                        Основной этап:


-         Today we’ll talk about Literary Britain, about famous writers which lived there. And we’ll remind famous Russian writers and poets.

 

 


Проверка домашнего задания.


-                But first of all let’s check your home task.

 

 

 

 

-                Ok. Good.

P1 – Somerset W. Maugham is the most famous short story writer.

P2 – Lewis Carroll is a best-loved children’s writer.

P3 – Richard Brinsley Sheridan is an outstanding playwright.

 

P4 – Roald Dahl is the favourite fantasy writer.


Работасаудиозаписью.


- Now we’ll listen the record, where the guide tells about famous British cities and what they associated with. Your task is to fill the table.

city

Writer/poet

His book

 

 

 

 

 

 

 

 


-              And now let’s check.

 

P1 – The historic town Stratford-upon-Avon is known as William Shakespeare’s birthplace.


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-       OK. Take your look at the blackboard and compare your answers.

-       P2 – Many famous writers made London their home: Charles Dickens, Oscar Wild, and George Eliot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P3 – Not far from Cardiff, the modern children’s writer Roald Dahl was born.

P4 – The poets Wordsworth, Shelley, Pope, writers Tobias Smollett and Henry Fielding.

P5 – Cambridge University has produced a galaxy of writers: Thomas Gray, Milton and Thackeray.

P6 – In Oxford studied R. D. Blackmore (the author of “Lorna Doone”), C. S. Lewis (the author of all-time classic “The Lion, The Witch and The Wardrobe”), and many others.


Слайд 1 – 8.


-         We've leant some information about famous British writers and now I want you to name famous Russian writers and poets.

 

 

 

 

P1 – A. S. Pushkin.

P2 – S. Esenin.

P3 – Akhmatova.

P4 - Chehov.

P5 – Tolstoy.


-         Fine, thank you. And what can you tell about them? Let me introduce some facts from their biography.

Презентация 2.1. Слайд 1 – 7.

 

 

 


-         Now let’s check your knowledge in Russian poetry. I’ll read you the poem in English and you should say the author’s name and poem’s title.

Слайд8 – 16.

 

P1 – S. Esenin “Shaganeh”.

P2 –A. S. Pushkin “I loved You…”

P3 - Tutchev.


-         Thank you for your answers.

 


  III. Заключительныйэтап:


- Open your diaries and write down home task: write the summary about your favourite book and its author, learn by heart Ex.2 p7.


Подведение итогов:


-         Now tell me what you have learnt at this lesson?

 

 

P1 – Today we have read some poems of famous Russian poets, leant some inf. about them.

P2 – We repeat new word and words combinations.


Выставление оценок за работу на уроке.

Прощание:


-         Thank you for your work! Goodbye!

Bye!